درباره معماری و فرهنگ

«فصلنامه معماری و فرهنگ» یکی از نشریات باسابقه در زمینه‌ معماری و شهرسازی است که از سال ۱۳۷۸ به صاحب‌امتیازی دفتر پژوهش‌های فرهنگی منتشر می‌شود. این مؤسسه‌ پژوهشی و انتشاراتی تا کنون بیش از صدها کتاب و هفت عنوان مجله منتشر کرده است که در حوزه‌ معماری و شهرسازی، فصلنامه‌‌های «معماری و فرهنگ» و «اندیشه‌ ایرانشهر» از مصادیق شاخص آن هستند.
مجله معماری و فرهنگ در دوره اول خود (تابستان ۱۳۷۸ لغایت بهار ۱۳۹۲) زیر نظر آقای دکتر حسین سلطان‌زاده به عنوان مدیر مسئول و سردبیر مجموعه، پنجاه‌ویک مجلد را در حوزه‌های مختلف معماری با همراهی و قلم اساتید و بزرگان معماری و شهرسازی منتشر کرد. شماره پنجاه‌ودوم مجله نیز به به همت خانم ماندانا یزدان‌شناس به عنوان سردبیر مهمان منتشر شد. مجله در دوره دوم خود به سردبیری جناب مهندس فرهاد احمدی، با همراهی نسل جوان و خلاق حوزه معماری و شهرسازی و هم‌چنین با اصلاحات و بازنگری در ساختار و فرم مجله به پشتوانه تجارب گذشته به انتشار شماره‌های بعدی در مسیری جدید ادامه داد.
این نشریه که دیگر خود را به اختصار «م‌ف» معرفی می‌کرد و طرحی تازه برای نشانه و نشانه‌نوشته‌ خود داشت، چهار شماره‌ دیگر منتشر شد. با این رویکرد و در این چهار شماره (از شماره پنجاه‌وسوم تا شماره‌ پنجاه‌وششم) هویت به مثابه پرسشی بنیادین و البته متوجه و معطوف به آینده، زمینه‌ پرداختن به موضوعاتی چون «توسعه»، «مدرنیسم و پست‌مدرنیسم» و «محیط‌زیست» بود. شماره‌های پیش‌تر نیز با نگاه به فرهنگ و هویت سرزمینی به موضوعات مختلفی چون نگرش‌ها و روش‌های معماری و شهرسازی، معماری معاصر، عرصه‌ها و فضاهای شهری، موزه‌ها و فضاهای فرهنگی و… پرداخته‌اند.
ضرورت بی‌چون‌وچرای انتشار الکترونیک از یک‌سو و تعدد مشکلات انتشار و توزیع مجله‌ کاغذی از سوی دیگر، دفتر پژوهش‌های فرهنگی و تحریریه‌ «معماری و فرهنگ» را بر آن داشت که با توقف انتشار نسخه‌ کاغذی، زیرساخت لازم برای تولید و انتشار محتوا در فضای مجازی را فراهم کنند. این پلت‌فرم از شهریور ۱۳۹۹ و با انتشار کامل محتوای شماره‌‌های پنجاه‌وسوم تا پنجاه‌وششم و مقالاتی از شماره‌های پیشین، کار خود را آغاز کرده است و به مرور و هم‌زمان، ضمن به‌روزرسانی و تکمیل پرونده‌های گشوده‌شده در این ۴ شماره، هم موضوعات و بحث‌های جدیدی را به میان می‌کشد و هم آرشیو غنی فصلنامه‌ معماری و فرهنگ را در اختیار مخاطبان خود قرار می‌دهد.
نام تمامی همکاران این سال‌های معماری و فرهنگ، یکایک در صفحه‌ی معرفی هر شماره آمده است. وب‌سایت معماری و فرهنگ و صفحات پیوسته به آن در شبکه‌‌های اجتماعی با مشارکت افراد زیر کار خود را ادامه می‌دهد و پذیرای هم‌راهی نویسندگان و صاحب‌نظران حوزه‌ معماری و فرهنگ است.

  • صاحب امتیاز: دفتر پژوهش‌های فرهنگی
  • مدیر مسؤول: حسین شهرابی
  • دبیر تحریریه: گلنوش رزازی
  • تحریریه: لیلا خدابخش، گلنوش رزازی، بشری خوشنویس، مریم ساعدی، حسین شهرابی، سیدمهدی طباطبایی، بنوشه فرهت
  • مشاوران: علی شریعتی، کامبیز مشتاق گوهری، حمیدرضا ناصرنصیر
  • مدیر هنری، طراح نشانه و ساختار صفحات: حسین شهرابی
  • بایگانی دیجیتال، صفحه‌آرایی و انتشار محتوا: یاسمن بخیت، کیانا راستی، گلنوش رزازی، محمدجواد زرین، زهره محمدی
  • ویدئو گرافیک: مهدیار میثاق
  • مشاور رسانه‌ی دیجیتال: داوود ارسونی
  • توسعه و پشتیبانی وب‌سایت: هفتان هاست